Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši

Opäť sme raz dostali túlavé topánky. Tie nás tentokrát zaviedli do centra stredného Liptova – Liptovského Mikuláša. Zvedaví sme boli nielen na mesto, ale najmä na Jánošíkovu mučiareň. Navštívili sme teda Múzeum Janka Kráľa, ktoré obsahuje viacero zaujímavých expozícii.

Najskôr sme navštívili už spomínanú Jánošíkovu mučiareň. Tá bola naozaj zlovestná. Pri pohľade na španielsku čižmu, mučiaci hák či mučiace koleso nám naskakovala husia koža. Žasli sme nad tým, čo všetko dokázali v minulosti ľudia vymyslieť, aby potrestali ľudí vinných, no častokrát aj nevinných.

S úľavou sme sa následne presunuli do hlavnej expozície múzea, ktorá je venovaná nielen histórii mesta, ale aj jeho významným dejateľom. Oprášili sme si vedomosti zo stredoškolských lavíc o našom významnom básnikovi – búrlivákovi, predstaviteľovi romantizmu, národnom buditeľovi a o jednom z najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie. Viete o kom je reč? No o Jankovi Kráľovi predsa! Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavosti nielen z jeho života, ale i tvorby. Zároveň sme mali možnosť obhliadnuť si originálny nábytok z jeho príbytku a aj takýmto spôsobom sme sa vrátili do minulosti. Expozícia nezabudla ani na ďalšieho významného obyvateľa mesta – Aurela Slobodu. V mysliach ľudí rezonuje ako vynálezca a konštruktér tepelného čerpadla, ktoré mimochodom, dodnes funguje a vykuruje radnicu v Ženeve.

Na expozícii nás zaujali nielen rôznorodé dobové artefakty, ale aj moderná audioprojekcia pojednávajúca o živote Aurela Stodolu. Mali sme možnosť nakuknúť ešte aj do dobovej knižnice, v ktorej sú umiestnené staručké knihy s veľkou historickou hodnotou.

Nakoniec sme navštívili aj Tatrín – starú evanjelickú faru približujúcu 40. roky 19. storočia, vznik a činnosť spolku Tatrín, predchodcu dnešnej Matice Slovenskej. Ako sme sa mohli dozvedieť, na fare pôsobili kňazi Matúš Blaho či Michal Miloslav Hodža.

Bádanie po informáciách nás unavilo. Energiu sme nabrali pri chutnej pizzi a kávičke. Prešli sme sa mestom a adrenalínovým behom sme dobehli na železničnú stanicu. Cesta vlakom do Košíc ubehla rýchlo. Unavení ale opäť múdrejší sme sa pobrali domov s plánmi na ďalší zaujímavý výlet.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.

Hosting zadarmo od spoločnosti WebSupport.sk
Najlacnejšie slovenské domény už od 12,30 € od WebSupport.sk
IQ SERVIS, a.s. (rok 1998 - súčasnosť) | NOS (rok 1999) | Granty NPOA (rok 1998, 1999) | Štátna filharmónia Košice (rok 1997- súčasnosť) | Konzorcium Nadácie Ekopolis a ETP Slovensko (rok 2000)
Úrad Košického samosprávneho kraja (rok 2002 - súčasnosť) | Fitnes Marietta (rok 2006) | Magistrát mesta Košice (rok 2005, 2010)