Psychorehabilitačný výlet Dolný Kubín

„Leto predsa ešte nekončí.!“, povedali sme si, a rozhodli sme sa, že si ešte doprajeme stráviť posledné pekné slnečné dni v prírode a zároveň niekde, kde by sme mohli uvidieť zaujímavé pamiatky a niečo nové sa dozvedieť. Preto sme si vybrali mesto Dolný Kubín, srdce Oravy, ktoré by nám mohlo poskytnúť splnenie obidvoch našich podmienok. Zbalili sme ruksaky, do nich všetko potrebné pre naše cestovateľské chute a vyrazili sme vlakom na dosť dlhú trasu do tohto malebného kraja. A neoľutovali sme. Mestečko Dolný Kubín leží naozaj na mieste, kde krásy prírody môžu jeho obyvatelia sledovať priamo z okien svojich domovov. Tento zážitok sme si mohli vychutnať aj my, keďže sme boli ubytovaní neďaleko rieky takmer medzi stromami. Aby neostala ani chvíľka nášho vzácneho času nazmar, hneď prvý deň sme sa vybrali pozrieť ten ospevovaný a veľmi známy Oravský hrad. Zhodnotili sme, že chýry o ňom sú naozaj namieste, a jeho majestátnosť nám vyrazila dych. Veľmi milá sprievodkyňa nás povodila po jeho zákutiach a porozprávala nám niečo o jeho histórii a panovníkoch, ktorí ho kedysi obývali. Prechádzali sme jeho zákutiami, hradbami a komnatami a nasávali atmosféru dejín. Hrad schováva vo svojich útrobách okrem nádherných exponátov a vystavených predmetov rôzne prekvapenia v podobe tajomných povier ktoré sa k nemu viažu a ktoré sme so zatajeným dychom počúvali. Zároveň sme si  predstavovali, ako by vyzeralo, keby sme sa ocitli v minulosti presne uprostred diania. Na to, aby sme sa celkom si prezreli všetko a nabažili sa jeho atmosféry by sme však na hrade museli stráviť celé dni. My sme si však ešte naplánovali stihnúť pozrieť aj mesto a jeho pamiatky, ktoré  sú spojené s pýchou našich národných dejín. Jednou z nich je aj pôsobisko Pavla Országha Hviezdoslava. Navštívili sme múzeum, ktoré sprítomňovalo miesto, kde prežil svoj život a tvoril. Videli sme repliku jeho rodného domu, pripomenuli sme si úlomky z jeho básní, a pozreli krátky film, ktorý nám priblížil jeho život. Musíme uznať, že titul Slovenského národného dejateľa mu patrí právom a pripomenuli sme si, že aj my sme mu vzdali úctu prostredníctvom našich recitačných výkonov, ktoré sme absolvovali na našom vlastnom malom „Hviezdoslavovom Kubíne“. Aby sme neostali Kubínu nič dlžní, zvyšný čas sme venovali prehliadke mestečka a túlali sme sa uličkami, krásnym parkom pozdĺž rieky Orava, ktorá ním preteká. Vedie cez ňu niekoľko veľkých mostov. Najviac sa nám páčil ten drevený, na ktorom sme si urobili aj pár pekných záberov. A tí ktorí nemali prechádzok dosť, vyrazili ešte na podvečernú prehliadku širšieho okolia našej ubytovne, okolo ktorej sa rozprestierala pokosená lúčka, tiekla čistučká rieka a z ktorej sme mali krásny výhľad na les. Priznávame, hoci máme radi naše mesto, že aj toto mestečko má svoje čaro, je čisté a upravené, a prídu si v ňom na svoje ako milovníci prírody, tak aj obdivovatelia pamiatok a histórie. Škoda len, že je trochu priďaleko, ale o to viac sme si vážili a tešili sa z jeho návštevy.

Odozvy  z úst výletníkov:

V Dolnom Kubíne sa mi najviac páčil hrad-brnenie, ktoré bolo pozlátené.  Aj časť hradu, ktorú sme videli. Zaujalo ma aj kresťanské spoločenstvo- „Garáž“-klub, kde sme sa zastavili. Venujú sa tam najmä mladej generácii, aby svoj voľný čas trávili krajšie, ako fajčením a pitím alkoholu. Výlet sa mi páčil a hodnotím ho dobre.“ Radúz H.

Mne sa páčil výlet v Dolnom Kubíne. Pekné mesto, páčil sa mi hojdací most po ktorom sme šli. Takisto sa mi páčil hrad. Trochu som bol sklamaný, že sme ho nevideli celý. Mňa tam najviac zaujímala krypta, kde sú pochovaní majitelia hradu. Ale všetko na hrade sa mi páčilo. Na Orave je veľmi krásna príroda, veľa lesov.“ Peťo S.

Z výletu som si odniesol veľa spomienok. Počasie na výlete bolo jasné a slnečné. Pokochal som sa krásnou prírodou a čerstvým oravským vzduchom. Oravu som si veľmi obľúbil.“ Andrej L

Na hrade Orava ma najviac zaujali šaty, výzbroj, čo tam rytieri mali, čo vážil originál aj 60 kg. Aj kaplnka bola krásna. Večerná prechádzka po okolí sa mi tiež veľmi páčila.Lacko R.

Dolný Kubín, 22.8.-23.8.2018

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.

Hosting zadarmo od spoločnosti WebSupport.sk
Najlacnejšie slovenské domény už od 12,30 € od WebSupport.sk
IQ SERVIS, a.s. (rok 1998 - súčasnosť) | NOS (rok 1999) | Granty NPOA (rok 1998, 1999) | Štátna filharmónia Košice (rok 1997- súčasnosť) | Konzorcium Nadácie Ekopolis a ETP Slovensko (rok 2000)
Úrad Košického samosprávneho kraja (rok 2002 - súčasnosť) | Fitnes Marietta (rok 2006) | Magistrát mesta Košice (rok 2005, 2010)