Výstava “Vlnenie”

Keďže máme všetci radi krásne veci a šikovné ruky a radi sa inšpirujeme aj tvorbou iných, rozhodli sme sa že piatkové popoludnie strávime na výstave so zaujímavým a tajuplným názvom „Vlnenie“, ktorá bola prezentovaná v Ústredí ľudovej umeleckej tvorby. Neboli to nijaké vlny v mori, v hlavnej úlohe sa nám predstavila vlna ako unikátny materiál, ktorá má praktické aj estetické využitie.

Už len samotné priestory výstavy na nás pôsobili veľmi príjemne s nádychom kreativity našej ľudovej tvorby. Zaujali nás interiérové doplnky, či rôzne odevy, ktoré boli vyrobené z jediného prírodného materiálu a to z vlny. Ovčia vlna je prírodný, ekologický a veľmi nedocenení materiál, ktorý je svojimi vlastnosťami veľmi vďačný a na ktorý v dnešnej modernej dobe trošku zabúdame. Dievčatá obdivovali ručne spracovávané krásne kabátiky, čiapky a kabelky z vlny, ktoré neboli dizajnované len z módy starých čias, ale práve naopak, potešili aj dnešné oko módychtivej diváčky. Chlapci sa pozastavili nad rôznymi technikami spracovávania vlny, ako je napríklad gubárstvo, súkenníctvo, tkanie, vyšívanie, zápästková technika a plstenie, ktoré sa využívali pri spracovávaní vlny v minulosti, ako aj v súčasnosti.

Uvedomili sme si, že spracovávanie vlny a tvorba tak krásnych vecí, aké sme videli je veľmi náročná na čas a tvorivú schopnosť, čomu dnešná uponáhľaná moderná doba veľmi nepraje. Počas prezerania diel výtvarníkov a výrobcov na výstave sa však čas zastavil a my sme sa nechali uchvátiť tvorivou činnosťou a krásou výrobkov z vlny. Zhodnotili sme, že život v minulých časoch bol veľmi náročný, ale na druhej strane cibril tvorivosť a schopnosti ľudí, a zanechal nám krásny odkaz v podobe výtvarných diel a rôznych techník súvisiacich so spracovaním vlny, z ktorých mnohé sa používajú dodnes.

Košice, 11.5.2018

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.

Hosting zadarmo od spoločnosti WebSupport.sk
Najlacnejšie slovenské domény už od 12,30 € od WebSupport.sk
IQ SERVIS, a.s. (rok 1998 - súčasnosť) | NOS (rok 1999) | Granty NPOA (rok 1998, 1999) | Štátna filharmónia Košice (rok 1997- súčasnosť) | Konzorcium Nadácie Ekopolis a ETP Slovensko (rok 2000)
Úrad Košického samosprávneho kraja (rok 2002 - súčasnosť) | Fitnes Marietta (rok 2006) | Magistrát mesta Košice (rok 2005, 2010)