Návšteva knižnice (Uverejnené dňa 16 Mar 2020)

Marec je mesiacom, kedy sa jar neodbytne hlási k slovu. Dni sa predlžujú, vtáčiky sa prebúdzajú a mnohí z nás sa tešia slnečnejším a teplejším dňom. Marcu je od nepamäti priradený aj prívlastok „mesiac kníh“. Veď práve kniha je považovaná za najväčšieho priateľa človeka. Je spoločníkom nielen detí, ale i nás, dospelákov. V knihách nachádzame odpovede na otázky z oblasti vedy, prírody, histórie, medicíny, či geografie. Prostredníctvom kníh spoznávame vzdialené krajiny, prežívame romantické zápletky hlavných hrdinov, uvažujeme nad páchateľmi rôznych trestných činov či bojujeme s nadprirodzenými tvormi na vzdialených planétach. Knihy obohacujú našu osobnosť, čerpáme z nich nové poznatky, pomocou knihy si oddýchneme po náročnom dni v práci. Knihy nám nielen rozširujú slovnú zásobu, ale učia nás byť aj lepšími a robia nás múdrejšími.

Tak ako je u nás v združení zvykom, aj tohto roku sme v rámci mesiaca kníh navštívili knižnicu. Naše kroky viedli dňa 6.3.2020 na Hemerkovú ulicu na sídlisku KVP, kde sa nachádza pobočka Verejnej knižnice v Košiciach. Ujala sa nás milá a rozhľadená pracovníčka knižnice, s ktorou sme sa v úvode našej návštevy preniesli do detstva. Rozprávali sme sa o knihách, ktoré nás v detstve sprevádzali. Spomenuli sme si na našich ľudových rozprávkarov a rozprávačov, menovite najmä na Pavla Dobšinského. Nevynechali sme ani naše „srdcovky“. Spoločne sme sa snažili prísť aj na to, prečo sú knihy pre človeka tak dôležité a prečo by sme ich mali čítať. Prekvapilo nás, že hoci je doba moderná a aj knihy sa začali predávať v elektronickej forme, tie klasické sa stále tešia veľkej obľube ľudí. Možno je to vďaka ich špecifickej vôni, ktorú vám žiadna čítačka kníh nenahradí. A možno je to aj vďaka šuchotu stránok. Už počas besedy sme si všimli množstvo čitateľov, ktorí si prišli požičať či vrátiť prečítané knihy. Po zaujímavej besede sme sa „rozpŕchli“ na všetky strany a každý z nás si našiel oblasť, ktorá ho zaujíma. U niektorých z nás to boli knihy zamerané na učenie jazykov, niektorých z nás zaujali romány, či encyklopédie. Potešujúce bolo, že niektorí si dali za cieľ prečítať viac kníh. Už teraz sme zvedaví, ako dlho im ich odhodlanie vydrží…

Mimochodom. Viete prečo sa od roku 1955 označuje marec za mesiac knihy? Údajne je to na počesť Mateja Hrebendu. Napriek tomu, že bol tento pán slepý, venoval sa zbieraniu a záchrane kníh. Roznášal nové slovenské knihy medzi pospolitý slovenský ľud a snažil sa o to, aby aj chudobní ľudia bez vzdelania získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh následne daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.


viac...

Prezentačno- predajná výstava vo firme Diebold Nixdorf (Uverejnené dňa 06 Mar 2020)

Vďaka charitatívnej činnosti a záujmu o filantropiu firmy Diebold Nixdorf sme aj v období pred Veľkou nocou mohli reprezentovať naše združenie a výrobky na predajných trhoch v interiéri firmy. Aj napriek tomu, že veľkonočné obdobie nie je charakteristické nakupovaním darčekov a ani ozdobných predmetov, nelenili sme a pre náladu pred prichádzajúcou jarou sme si pripravili veľmi pekné dekorácie. Využili sme znovu prírodné materiály a keďže sa snažíme správať ekologicky a šetrne k životnému prostrediu, siahli sme po zvyškoch, odpadovom materiáli a všetkému čo „dom dal“. Zapojili sme kreatívne mysle pre nápady, pripravili šikovné ruky pre precíznu prácu a napokon sa nám podarilo vytvoriť vydarenú veľkonočnú „kolekciu“ pestrofarebných zdobených vajíčok, zajacov, sliepok z látky, či  aranžmány jarných venčekov. Či naše výtvory páčiť iným natoľko, že si nimi skrášlia svoje domovy, sme si mohli overiť na priamo na predajnom mieste. Je dobrým pocitom zhodnotiť, že naše úsilie nevyšlo na zmar a núdzu o kupujúcich sme nemali.

5. marec 2020, Diebold Nixdorf, Moldavská ul. Košice


viac...

Prednáška „Zdravý životný štýl, výber stravy“ (Uverejnené dňa 24 Feb 2020)

Zdravému životnému štýlu a získavaniu širšieho rozhľadu a vedomostí o tejto téme, sa venujeme pravidelne. Preto sme opäť s radosťou privítali možnosť prednášky prostredníctvom nášho hosťa, ktorý sa propagácii a prezentácii správneho stravovania a výberu potravín venuje v praxi. Napriek tomu, že v tejto oblasti  sme už poniektorí veľmi fundovaní, a teóriu ovládame výborne, nie vždy sa aj správame a svoj štýl života prispôsobujeme týmto zásadám. Je vždy veľmi žiaduce sa k tomu po čase znovu vrátiť a pripomenúť si dôležité fakty ovplyvňujúce pozitívne, či negatívne naše fyzické a psychické zdravie.

Dozvedeli sme sa aj zaujímavé novinky a rozšírili vedomosti o tom, aké potraviny máme uprednostniť, a ktoré radšej vynechať a hlavne prečo. Dnešná moderná doba prispieva k rýchlemu a menej kvalitnému stravovaniu a uvedomili sme si, že pohyb takisto vždy nepatrí medzi naše priority a hlavné činnosti. Častokrát siahneme po sladkom nápoji alebo keksíku s vysokým obsahom cukrov, alebo škodlivých látok, sadneme si k televízoru a pasívne sledujeme program. Pritom si vôbec neuvedomujeme ako tým neprospievame nielen fyzickému, ale aj psychickému stavu. Z občasného prehrešku sa stáva pravidelný návyk a dostávame sa do pasce vlastných rozhodnutí. Priberáme na váhe, cítime sa horšie, náš organizmus je prekyslený, plný toxínov. Tieto negatívne ovplyvňujú činnosť našej nervovej sústavy, hormónov, čo významne vplýva na naše pocity, nálady a emócie.

Je potrebné si pripomínať, že všetko so všetkým súvisí, a preto nemôžme čakať, že sa budeme cítiť príjemne, keď nášmu telu nedoprajeme to, čo potrebuje. Niekedy sa to nezaobíde bez usilovnosti, práce na sebe a odriekaní si. Ak aj občas zhrešíme, či už na sviatky, alebo príležitostne lahodným majonézovým šalátom, alebo sladkosťou, vyčítať si to nemusíme. Čo by sme však mali urobiť, je vyjsť do prírody, zašportovať si, alebo si venovať dlhšiu prechádzku miesto jazdy v autobuse. Mali by sme sa naučiť zodpovednejšie pristupovať k tomu, čo si v obchode kúpime. Viac kriticky pristupovať k rôznym tovarom, prečítať si ich zloženie a zhodnotiť, či je to ten pravý produkt pre nás a či neexistuje jeho zdravšia alternatíva. Ovocie a zelenina dnes už  neobsahuje toľko vitamínov, minerálov a živín ako pred rokmi. Práve preto si musíme nahrádzať tieto látky iným spôsobom, aby sme si zabezpečili ich dostatočný a pravidelný prísun a hľadať rôzne iné možnosti.

Ak je naše telo v harmónii, odvďačí sa nám pozitívnou náladou a radosťou zo života. Doprajme mu preto s rozumom aspoň v rámci našich možností to, čo potrebuje.

20.február, 2020, RS Radosť


viac...

Hosting zadarmo od spoločnosti WebSupport.sk
Najlacnejšie slovenské domény už od 12,30 € od WebSupport.sk
IQ SERVIS, a.s. (rok 1998 - súčasnosť) | NOS (rok 1999) | Granty NPOA (rok 1998, 1999) | Štátna filharmónia Košice (rok 1997- súčasnosť) | Konzorcium Nadácie Ekopolis a ETP Slovensko (rok 2000)
Úrad Košického samosprávneho kraja (rok 2002 - súčasnosť) | Fitnes Marietta (rok 2006) | Magistrát mesta Košice (rok 2005, 2010)