Vernisáž výtvarných diel vo výmenníku (Uverejnené dňa 20 Feb 2020)

Akýkoľvek talent je výnimočným darom a preto sme sa rozhodli, že ho nebudeme skrývať, ale práve naopak, ukážeme ho svetu. Takýto dar majú naši klienti, ktorí svojou výtvarným umením vedia potešiť oko dychtiace po estetike a kráse a ktorých výtvory už dlho zdobia  steny nášho rehabilitačného strediska. Nechceli sme si však tento zážitok nechať len pre seba, a rozhodli sme sa ukázať ich tvorbu verejnosti a všetkým, ktorí majú chuť a záujem si spríjemniť jedno poobedie umeleckým zážitkom. V spolupráci s našim dlhodobým kultúrnym a pracovným partnerom Zdenkou Košovou sme sa rozhodli zorganizovať výstavu tých najkrajších obrazov našich klientov v priestoroch výmenníka na sídlisku KVP, v ktorom trávime v priebehu roka veľa času na gardenterapii a iných zaujímavých činnostiach. Interiér priestorov je priam stvorený pre takúto príležitosť. Je vyzdobený kreatívnou a originálnou tvorbou rôznych umelcov a obrazy našich priateľov iba dotvorili celkovú atmosféru. Otvorenie a zahájenie výstavy sa uskutočnilo 19. februára a boli na ňu pozvaní všetci naši sympatizanti, spolupracovníci, priatelia, ako aj široká verejnosť.

Priestory sa zaplnili už v prvých minútach. Vernisáž otvorila svojim príhovorom „kurátorka výstavy“ Zdenka. Predstavila prítomných, ako aj autorov a ozrejmila hosťom, pri akej príležitosti a prečo sme sa tu všetci stretli. Slovo neskôr odovzdala našej pani riaditeľke, ktorá nás hlbšie zoznámila s celkovým pôsobením, charakterom, motiváciou autorov k tvorbe a zhodnotila symboliku ich diel, ktorej pôvod a význam siaha do hĺbok ich psychiky. Mnohokrát sú kresby odrazom aktuálneho vnútorného psychického rozpoloženia ich tvorcov, ako harmónie a pokoja, tak aj rôznych protirečení, kríz a problémov, s ktorými ich krehká duša pravidelne zápasí. Aj v maľbách našich klientov sa zrkadlia ich nálady, radosť zo života, alebo aj smútok či rozhorčenie, čo sa prejavuje v použitých farbách, odtieňoch a motívoch ich diel. Je však jednou z našich hlavných ambícií  pomôcť aj takouto formou pri odstraňovaní predsudkov a stigmatizácie, s ktorými sa často títo ľudia dennodenne stretávajú, a to aj prostredníctvom tejto prezentačnej výstavy. Hostia mali jedinečnú príležitosť nahliadnuť do duší autorov cez okienko ich spontánneho umeleckého prejavu a nadchnúť sa krásou a originalitou ich tvorby. Povznášajúcu umeleckú náladu dotváral aj catering – chlebíčky, koláčiky a iné dobroty ako inak- z „kuchyne Radosti“.

Máme pocit, že vernisáž naplnila účel, pre ktorý bola realizovaná a pohľadom na výtvarné práce pookriali nielen naši klienti, ale všetci hostia.  Spokojnosť a dobrá nálada sa prejavila vo vytváraní rôznorodých zoskupení a  dlhých priateľských rozhovorov, ktoré ukončil až príchod večerných hodín. Sme poctení prijatím pozvania všetkých milých hostí a je nám potešením sme s nimi mohli stráviť veľmi príjemný večer spojený s estetickým zážitkom. Veríme, že táto významná príležitosť naplnila aj iný, oveľa  dôležitejší cieľ a zas o kúsok  viac prepojila mosty a zmenšila bariéry.

19. február, 2020


viac...

Fašiangový ples Radosti (Uverejnené dňa 10 Feb 2020)

Po sviatkoch pokoja a pohody znovu prichádza čas zábavy, tanca, dobrého jedla a radosti, ktorými fašiangy nepochybne  odjakživa sú.  Všetky tieto atribúty sa nám podarilo spojiť do jedného nedeľného popoludnia- fašiangového plesu Radosti, ktorý sa uskutočnil 9. februára 2020 v reštaurácii Kapitol. Na túto akciu sme sa už dávno tešili a pripravovali. Dievčatá si chystali účesy, šaty a tanečné kroky, chlapci sa takisto nenechali zahanbiť a prevetrali obleky a kravaty s očakávaním príjemne strávených chvíľ.

Reštaurácia nás privítala špeciálnou atmosférou a muzikou, ktorá priam vyzývala do tanca. Živá hudba a melódie country v nás rozpútali chuť baviť sa a pódium sme nenechali dlho prázdne. Tanec a zábava hrala prím u každej vekovej kategórie. Na rytmus country sa zvŕtali ženy aj muži a našich klientov takisto nebolo potrebné prehovárať do tanca. Chlapci vyzvali do tanca dievčatá, a dievčatá nečakali a keď chceli ukázať na parkete svoje róby a vytancovať sa, sami vyvíjali aktivitu a volali chlapcov na parket. Naše tanečné kreácie boli len chvíľkami prerušované prestávkami, keď sme si vydýchli, zotavili sa, aby sme mohli pokračovať v zábave. Čo by to však bola za slávnosť bez dobrého jedla? Unavených a vytancovaných nás čakalo na prestretých stoloch občerstvenie – rezeň veľký ako stôl. Posilnení takouto dobrotou sme mali dosť síl pokračovať.  Naše estetické city potešilo vystúpenie folklórnych a brušných tanečníc, ktoré sme si vychutnali zo zákutia krásne prestretých stolov. Všetko dobré však má aj svoj koniec, zopár hodín zbehlo o to rýchlejšie, že sme ich strávili výnimočne.

Deň sa vystriedal s večerom a my sme sa rozlúčili s fašiangovým plesom ako inak- ak nie na parkete s poslednými tónmi muziky. Zhodnotili sme, že sme nemohli stráviť krajšie nedeľné chvíle, a dosýta vyzvŕtaní sme vykročili do súkromia našich domovov. Takto príjemne strávený čas si musíme ešte určite zopakovať.


viac...

Fašiangové varenie „kapustnice“ a karneval v Radosti (Uverejnené dňa 06 Feb 2020)

Fašiangy sú v plnom prúde a aj my v Radosti sme sa rozhodli spríjemniť si toto obdobie.  Keďže sme si v predvianočnom zhone nestihli spoločne navariť kapustnicu, dohodli sme sa, že si ju navaríme dodatočne. Termín padol na 30.1.2020, kedy sme sa spoločne stretli v našom zariadení. Ako môžete vidieť na fotografiách, každý sa svojou troškou podieľal na jej príprave. Kým sa niektorí z nás pasovali s čistením a rezaním cibule, iní „bojovali“ s cesnakom. Odvážlivci so škrabkami čistili zemiaky, ďalší ich krájali. A aká by bola kapustnica bez klobásky? Aj s tou sme si hravo poradili. Marika všetko v hrnci zmiešala, dochutila a povarila. Výsledkom práce nás všetkých bol plný hrniec chutnej kapustnice. Spoločne sme sa stretli pri stole, zapriali sme si dobrú chuť a hrniec sme postupne vyprázdnili.

A aké by to boli fašiangy bez karnevalu a pravej zábavy? Práve tú sme si vychutnali 31.1.2020. Karnevalom sme však nežili len tento jeden deň, ale celý týždeň. Každý z nás si vlastnoručne vyrobil svoju masku, upratali a vyzdobili sme si miestnosť a pripravili všetko potrebné na to, aby bol karneval karnevalom.

Od rána sa u nás schádzali rôzne „divné“ stvorenia – mimozemšťan, strakatá mačka, havajská tanečnica, šialený chirurg, Indiáni, Mexičan, kuchár, maliar, smajlík, domorodec, kráľ či švárny junák v detvianskom kroji s fujarou v ruke.

V uvoľnenej a veselej atmosfére sme sa rozdelili do dvoch družstiev, ktoré medzi sebou súťažili v rôznych disciplínach. Zmerali si sily v triafaní pera do fľaše zavesenom na motúziku bez pomoci rúk, mozgové závity sme si potrápili nielen pri Andrejovom vedomostnom či Ivanovom kvíze zameranom na medzinárodnú kuchyňu. Zabrať nám dali aj gombíky, ktoré sme museli hádzať do misky či mačka vo vreci. Tu sme sa museli spoľahnúť len na svoj hmat, nakoľko sme museli so zaviazanými očami identifikovať jednotlivé predmety vytiahnuté z vreca. Veľa zábavy sme si užili aj pri triafaní terča s loptičkami na suchý zips.

Keď sme mali súťaženia dosť, predstavili sme si masky. Každý sa predstavil v tej svojej a následne sme si spoločne vybrali tú najkrajšiu. Zhodli sme sa, že všetky masky sú jedinečné, originálne a tak si každá zaslúžil sladkú odmenu a pamätný diplom. Po obede sa v zariadení rozprúdila tanečná zábava, v ktorej sme sa vrteli v rytme súčasných či starších, nestarnúcich hitov.


viac...

Hosting zadarmo od spoločnosti WebSupport.sk
Najlacnejšie slovenské domény už od 12,30 € od WebSupport.sk
IQ SERVIS, a.s. (rok 1998 - súčasnosť) | NOS (rok 1999) | Granty NPOA (rok 1998, 1999) | Štátna filharmónia Košice (rok 1997- súčasnosť) | Konzorcium Nadácie Ekopolis a ETP Slovensko (rok 2000)
Úrad Košického samosprávneho kraja (rok 2002 - súčasnosť) | Fitnes Marietta (rok 2006) | Magistrát mesta Košice (rok 2005, 2010)